Nowy wymiar technologii filtrów paliwa: Parker Racor przedstawia koalescencyjny wkład Aquabloc3D

Warszawa, Polska, 19 września 2018 r- Racor, marka należąca do Parker Hannifin Corporation (dywizja filtracji silników i urządzeń mobilnych), światowego lidera w dziedzinie techniki ruchu i sterowania, wprowadza na rynek innowacyjne, koalescencyjne czynniki filtracyjne, które stanowią krok naprzód w dziedzinie technologii filtracji oleju napędowego. W odróżnieniu od konwencjonalnych separatorów wody, powszechnie stosowanych w urządzeniach mobilnych, których zasada działania polega na oddzieleniu wody od paliwa za pomocą prostego hydrofobowego wkładu filtracyjnego, w nowych wkładach Aquabloc3D stosowane są trzy różne etapy filtracji w celu zagwarantowania dopływu czystego paliwa do silnika. Filtr Aquabloc3D to udoskonalony następca istniejących filtrów typu spin-on z separacją wody, stosowanych w wiodących w branży produktach firmy Parker, w wielu samochodach ciężarowych, autobusach, maszynach rolniczych i budowlanych. Technologia ta została opracowana na bazie bogatego doświadczenia firmy Parker w zakresie wielostopniowych wkładów koalescencyjnych, stosowanych w awiacji, rafineriach, przemyśle morskim i energetyce.

 

Woda i inne zanieczyszczenia mogą istotnie wpływać na wydajność silnika, jak również na wymagania związane z serwisowaniem i konserwacją. Niekontrolowane zanieczyszczenia w paliwie zwiększają koszty zużycia paliwa i obsługi serwisowej, powodują uszkodzenie kosztownych elementów silnika i skracajążywotność drogich pojazdów, takich jak samochody ciężarowe, autobusy i maszyny budowlane. W efekcie obecnego w przemyśle dążenia do zrównoważonego rozwoju, utrzymania czystości i wydajności, stosowane obecnie paliwa są bardziej złożone i zawierają znacznie więcej dodatków. W szczególności biopaliwa z oleju roślinnego, odpadów łojowych i olejów/tłuszczów zwierzęcych stanowią problem w skutecznej separacji wody ze względu na małe napięcie międzyfazowe i zdolność tych paliw do tworzenia mieszaniny z wodą.

 

Technologia Aquabloc3D firmy Parker Racor została specjalnie opracowana, aby umożliwić operatorom sprostanie wyzwaniom wynikającym ze stosowania paliwa o coraz bardziej złożonym składzie. Ponadto oferują dłuższążywotność i znacznie lepszą separację wody w przypadku biodiesela.

 

Czynnik koalescencyjny Aquabloc3D wykorzystuje się we wkładzie filtracyjnym typu spin-on, w którym zastosowano innowacyjny wielostopniowy system filtracji. Zanieczyszczone paliwo zawierające wodę przepływa przez wkład Aquabloc3D w pierwszej kolejności przez wydajny, syntetyczny plisowany materiał filtracyjny, który usuwa większe zanieczyszczenia stałe, przy utrzymaniu maksymalnego przepływu.

 

W drugim etapie paliwo przepływa przez wielowarstwowy materiał koalescencyjny wykonany w technologii plazmowej. Na tym etapie częściowo przefiltrowane paliwo styka się z substancją koalescencyjną o różnej gęstości, dzięki czemu zemulgowane krople o średnicy mniejszej niż 5 µm tworzą krople o średnicy ponad 200 µm. Następnie duże krople są usuwane ze strumienia przepływającego paliwa pod wpływem grawitacji do miski filtra, oddzielając w ten sposób zemulgowaną wodę od paliwa.

 

Na koniec, paliwo przed wypłynięciem z filtra przepływa jeszcze przez środkowy wkład hydrofobowy, który zapobiega przepuszczeniu dużych kropli i ich zwróceniu do strumienia paliwa.

 

Każdy operator floty pojazdów użytkowych i budowlanych ponosi duże nakłady inwestycyjne na sprzęt. Jednak dzięki zaawansowanemu systemowi filtracji paliwa Aquabloc3D można obniżyć koszty naprawy i konserwacji oraz wyeliminować nieplanowane przestoje. Krótko mówiąc, innowacyjna, trójstopniowa technologia filtracji chroni nowoczesne, wysokowydajne układy wtrysku paliwa przed zapchaniem przez niepożądane cząstki stałe, umożliwiając także bardziej wydajne funkcjonowanie pojazdów przy mniejszej emisji spalin.

 

Parker poleca wymianę wkładów typu spin-on o skuteczności 10, 20 i 30 µm w filtrach serii 400, 600, MD57 i LDP na nowe wkłady Aquabloc3D.

 

O Parker Hannifin
Parker Hannifin jest światowym liderem w dziedzinie technologii napędu i sterowania, znajdującym się wśród 250 największych przedsiębiorstw magazynu Fortune. Już od 100 lat firma buduje sukces swoich klientów dostarczając rozwiązania inżynieryjne o szerokim zakresie na różnorodne rynki przemysłowe i lotnicze. Dowiedz się więcej na www.parker.com lub @parkerhannifin.

Kontakt z mediami

Sylwia Małachowska
Kierownik ds. Marketingu
Parker Hannifin Sales Poland Sp. z o.o.,
Tel. +48 22 573 24 40
E-Mail: SMalachowska@parker.com